Aktualności

Dowiedz się, co u nas słychać.
02.06.2016

Nowy projekt ustawy Prawo wodne

Dn. 23 czerwca opublikowany został nowy projekt ustawy Prawo wodne. Pozostawiono w nim, proponowane w kwietniu, horrendalnie wysokie stawki opłat za  wodę, jakimi mają być obciążani producenci wód i napojów konfekcjonowanych.

Jerzy Kwaśniewski – prezes Polskiej Rady Winiarstwa na prośbę dziennikarzy skomentował nową wersję projektu.

Zapraszamy do zapoznania się ze stanowiskiem Rady:

Celem przedstawionego projektu nowego prawa wodnego jest wdrożenie do prawa krajowego regulacji gospodarki zasobami wodnymi zgodnej z zasadą zrównoważonego rozwoju. Zasadniczo, z czym trudno dyskutować, za wodę płacić powinni najwięcej ci, którzy przyczyniają się w największym stopniu do pogorszenia stanu krajowych zasobów wodnych.

Tymczasem, przedstawiony przez rząd i resort środowiska projekt ustawy uderza przede wszystkim w przetwórstwo żywności oraz ściśle powiązanych z nim producentów rolnych. Nie tylko zapłacimy więcej za wodę wykorzystaną przy produkcji rolnej, ale opłaty za wodę wykorzystaną w przetwórstwie owoców i produkcji napojów wzrosną dwudziestokrotnie. Skutki tych zmian dla polskiego rolnictwa, przetwórstwa i dla każdego konsumenta będą opłakane. Konkurencyjność polskiego przetwórstwa na wspólnym rynku Unii Europejskiej zostanie podważona.

Proponowana opłata ma się też nijak do deklarowanego celu ustawy. Trudno stwierdzić, w jaki sposób wyróżnienie producentów napojów stawką opłaty za wodę dwunastokrotnie wyższą niż przewidziana dla górnictwa i produkcji chemikaliów, ma służyć ochronie środowiska naturalnego i racjonalnej gospodarce zasobami wody.

Wydaje się chyba oczywiste, że rozwój przetwórstwa produktów rolnych powinien przynosić Skarbowi Państwa korzyści w postaci podatków oraz tworzonych miejsc pracy. Próba przedwczesnego „strzyżenia branży” dodatkowymi opłatami administracyjnymi może zakończyć się katastrofalnie dla realizacji programu gospodarczego rozwoju ogłoszonego tak niedawno przez rząd.

Artykuł Portalu Spożywczego „Nowe stawki opłat za wodę to strzyżenie polskiego rolnictwa, branży owoców i napojów”

Wróć do aktualności

© 2020 Polska Rada Winiarstwa. Wszelkie prawa zastrzeżone