Aktualności

Dowiedz się, co u nas słychać.
22.02.2016

Opinia PRW w sprawie Planu Morawieckiego

Prezes Jerzy Kwaśniewski, na prośbę mediów, skomentował z perspektywy branży winiarskiej plan rozwoju gospodarczego Polski autorstwa wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Polska branża winiarska w znacznej części jest jeszcze w rękach polskich przedsiębiorców, a jej bazą surowcową stanowią polskie owoce. Podzielamy wypowiedzianą przez premier Beatę Szydło ambicję, by polska marka byłą silną marką rozpoznawalną na świecie. Polskie wina owocowe, cydry i miody pitne mają ogromny potencjał konkurowania z najlepszymi produktami europejskimi. Polskie firmy winiarskie już od lat budowały pozycję swych produktów na stołach Europy.

Jeżeli zapowiedzi rządu zostaną przekute w konkretne działania, a przede wszystkim jeżeli doprowadzą do pomyślnego zakończenia dyskryminacyjnego traktowania przez krajowego władze celne polskich wyrobów winiarskich owocowych w stosunku do wyrobów korzystających z zagranicznej bazy gronowej, przedsiębiorcy o własnych siłach będą mogli wzmacniać swą pozycję.

Dla naszej branży największym wsparciem jest stabilność i przewidywalność prawa, w szczególności ścisłe przestrzeganie przez wszystkie organy państwa ustawy o produkcji i rozlewie wyrobów winiarskich, tak aby uruchomiona produkcja i wypracowana renoma produktu nie były zagrożone zmieniającą się polityką fiskalną państwa. Tylko wówczas lojalny konsument krajowy, przekonany o jakości naszych wyrobów, będzie mógł stanowić dla naszych członków podporę w szerszej ekspansji na rynki europejskie.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem, który opublikowany został przez portalspozywczy.pl

Wróć do aktualności

© 2020 Polska Rada Winiarstwa. Wszelkie prawa zastrzeżone