Aktualności

Dowiedz się, co u nas słychać.
06.04.2017

Opinia ZP PRW na temat postulatów o likwidację banderol

Członkowie ZP PRW stoją na stanowisku, że konieczne jest utrzymanie systemu oznaczania wina znakami akcyzy. Zniesienie obowiązku banderolowania to postulat mniejszych firm branży winiarskiej, dla których ten system kontroli jest uciążliwy.

W naszej opinii utrzymanie systemu oznaczania wina znakami akcyzy daje gwarancję szczelności rynku i bezpieczeństwa konsumentów. – mówi Jerzy Kwaśniewski, prezes ZP PRW –  Członkowie naszej organizacji ryzyko rozwoju szarej strefy na skutek likwidacji banderolowania oceniają jako bardzo wysokie. Są to doświadczone przedsiębiorstwa, które znają rynek, analizują go i funkcjonują na nim od lat.

W opinii Polskiej Rady Winiarstwa, problemy zgłaszane przez małych importerów mogłyby zostać rozwiązane również poprzez wprowadzenie uproszczeń procedur akcyzowych, takich jak zezwolenie na nakładanie banderol na terenie kraju, w przypadku określonych niewielkich partii towaru.

ZP PRW w lutym br. wystąpił do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o modyfikację formy banderol, wskazując na względy estetyczne oraz problemy techniczne związane z ich nakładaniem. Ministerstwo wyraziło gotowość do rozmów.

 Spośród wyrobów winiarskich ZP PRW wyodrębnia jednak cydry i perry, w przypadku których likwidacja obowiązku banderolowania wydaje się racjonalna i celowa. Dostępne na rynku cydry produkowane są w głównej mierze na terenie kraju, zatem ryzyko rozwoju nielegalnego importu jest w ich przypadku marginalne. Producenci cydru borykają się natomiast z istotnym problemem jakim jest konkurencja w postaci piw smakowych, będących napojami substytucyjnymi, ale zwolnionymi z obowiązku banderolowania.  Taka decyzja może stanowić również wstęp do dalszej deregulacji w tym obszarze, a pozytywne efekty mogą skłonić przedsiębiorców i administrację podatkową do rozważenia szerszego zwolnienia z obowiązku banderolowania.

Wróć do aktualności

© 2020 Polska Rada Winiarstwa. Wszelkie prawa zastrzeżone