Spotkanie z Ministrem Rolnictwa

czwartek, 03 styczeń 2019 12:38
29 grudnia 2018 r. obyło się spotkanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Pana Jana Krzysztofa Ardanowskiego z przedstawicielami ZP PRW. Uczestniczyli w nim Członkowie Rady Głównej – czołowi producenci cydrów i win owocowych oraz Prezes Zarządu - Magdalena Zielińska.

Grudzień – czas win musujących

czwartek, 27 grudzień 2018 12:31
Okres świąteczno-noworoczny to tradycyjnie pik sprzedaży win musujących. Choć model ich konsumpcji zmienia się w ostatnim czasie, to wciąż ponad 30% sprzedaży generowane jest właśnie w grudniu.

Import wina luzem - walka z mitami

czwartek, 29 listopad 2018 07:13
W Amsterdamie zakończyła się właśnie 10. edycja World Bulk Wine Exhibition – ważnego wydarzenia przyciągającego producentów wina i importerów, którzy sprowadzają do swoich krajów wino luzem. Rynek win butelkowanych poza miejscem wytworzenia, a bliżej konsumpcji, rozwija się. Jak podaje Forbes (za WBWE's Bulk Wine Club) stanowi on około 40% całego eksportowanego wina. Jedynie w pierwszym kwartale 2018 r. ilość wina wysyłanego luzem zwiększyła się o 4,5%, a pod względem wartości wzrosła o 9,4%.

Sezon na grzane wina

poniedziałek, 29 październik 2018 12:16
Wraz z nadejściem jesiennej aury, rozpoczyna się sezon na grzańce. Jak wskazują badania rynku, konsumenci najczęściej kupują je od października do lutego. Wina grzane to kategoria, która w Polsce konsekwentnie się rozwija.

Wine Expo Poland

sobota, 27 październik 2018 11:52
W dniach 26-27 października br. w Warszawie odbywały się Targi Wine Expo Poland. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa został zaproszony do debaty eksperckiej otwierającej to wydarzenie.

Nowe logo ZP PRW

poniedziałek, 01 październik 2018 20:47
ZP PRW przechodzi rebranding. Prezentujemy nowe, zmienione logo, które obowiązuje od 1 października. Rebranding Rady był podyktowany potrzebą dostosowania warstwy komunikacji wizualnej do zmian zachodzących zarówno w strukturach organizacji, jak i na rynku. To unowocześnienie, przy jednoczesnym zachowaniu charakteru poważnej instytucji eksperckiej.

Co z tym cydrem?

środa, 19 wrzesień 2018 05:37
Przyszedł czas na podsumowania po Global Cider Forum, które na początku września 2018 r. odbyło się w Niemczech. Analizujemy dane prezentowane podczas konferencji i odnosimy je do sytuacji na rynku cydru w Polsce. Nie nastraja to naszych producentów optymistycznie. Polska nie wykorzystuje globalnego boomu związanego z tą kategorią, a przecież żaden inny kraj nie ma lepszych warunków, by uczynić cydr swoim flagowym trunkiem.

Global Cider Forum

sobota, 08 wrzesień 2018 07:47
W dniach 5-6 września we Frankfurcie po raz drugi w historii odbyło się Global Cider Forum. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 150 osób z całego świata – począwszy od producentów, dostawców, przez podmioty biorące udział w badaniach naukowych nad cydrem, aż po handlowców. Konferencja zorganizowana została przez AICV, europejską organizację reprezentującą producentów cydrów i win owocowych, której członkiem jest ZP PRW.
Koniec sierpnia przyniósł kres upałom, które tego roku trwały wyjątkowo długo. Jeszcze nie czas na podsumowania całego sezonu letniego, ale Członkowie ZP PRW dzielą się już swoimi pierwszymi wnioskami i podsumowaniami.

Produkcja winiarska w Polsce

czwartek, 02 sierpień 2018 10:26
Struktura produkcji napojów winiarskich w Polsce jest typowa dla krajów Europy Północnej. Dominują w niej fermentowane napoje z owoców innych niż winogrona i to one stanowią ponad 99% wytwarzanych wyrobów. Mamy znakomite warunki do produkcji cydru i win owocowych. Polska zajmuje przecież 3 miejsce na świecie (po Chinach i USA) w uprawie jabłek. Jesteśmy też liderem w Unii Europejskiej w produkcji wiśni, czarnej porzeczki, truskawki, maliny.

Wnioskujemy o unijną definicję wina owocowego

poniedziałek, 23 lipiec 2018 12:04
ZP PRW zwrócił się do Departamentu Podatku Akcyzowego Ministerstwa Finansów o podjęcie działań w sprawie włączenia definicji wina owocowego do projektowanej dyrektywy zmieniającej dyrektywę 92/83/EWG. Przygotowywany dokument wprowadza definicję cydru, natomiast pomija wina owocowe.

ZP PRW wnioskuje w sprawie GTS

czwartek, 12 lipiec 2018 13:42
W pierwszych dniach czerwca w Dzienniku Urzędowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłoszono wnioski o zatwierdzenie zmian w specyfikacjach miodów pitnych będących gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami. Wnioski te zostały opracowane i złożone przez ZP Polska Rada Winiarstwa. Do 4 lipca trwał okres, w którym możliwe było zgłaszanie uwag i zastrzeżeń. Kolejnym krokiem będzie opinia, którą wyda Rada do Spraw Tradycyjnych i Regionalnych Nazw Produktów Rolnych i Środków Spożywczych przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Bartex Dom Wina Henkel Jantoń lemag Mazurskie miody Martini Warwin ardagh