Informacja o przerwie urlopowej

piątek, 10 sierpień 2018 14:29
W związku z przerwą urlopową w dniach 13-17 sierpnia Biuro ZP PRW będzie nieczynne. Uprzejmie przepraszamy za utrudnienia z tym związane.

Produkcja winiarska w Polsce

czwartek, 02 sierpień 2018 10:26
Struktura produkcji napojów winiarskich w Polsce jest typowa dla krajów Europy Północnej. Dominują w niej fermentowane napoje z owoców innych niż winogrona i to one stanowią ponad 99% wytwarzanych wyrobów. Mamy znakomite warunki do produkcji cydru i win owocowych. Polska zajmuje przecież 3 miejsce na świecie (po Chinach i USA) w uprawie jabłek. Jesteśmy też liderem w Unii Europejskiej w produkcji wiśni, czarnej porzeczki, truskawki, maliny.

Wnioskujemy o unijną definicję wina owocowego

poniedziałek, 23 lipiec 2018 12:04
ZP PRW zwrócił się do Departamentu Podatku Akcyzowego Ministerstwa Finansów o podjęcie działań w sprawie włączenia definicji wina owocowego do projektowanej dyrektywy zmieniającej dyrektywę 92/83/EWG. Przygotowywany dokument wprowadza definicję cydru, natomiast pomija wina owocowe.

ZP PRW wnioskuje w sprawie GTS

czwartek, 12 lipiec 2018 13:42
W pierwszych dniach czerwca w Dzienniku Urzędowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłoszono wnioski o zatwierdzenie zmian w specyfikacjach miodów pitnych będących gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami. Wnioski te zostały opracowane i złożone przez ZP Polska Rada Winiarstwa. Do 4 lipca trwał okres, w którym możliwe było zgłaszanie uwag i zastrzeżeń. Kolejnym krokiem będzie opinia, którą wyda Rada do Spraw Tradycyjnych i Regionalnych Nazw Produktów Rolnych i Środków Spożywczych przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jest postęp w sprawie klasyfikacji wyrobów fermentowanych w nomenklaturze scalonej! To największy aktualnie problem branży winiarskiej, na który już od dwóch lat, zwracali uwagę członkowie Polskiej Rady Winiarstwa.

Walne Zgromadzenie AICV

piątek, 08 czerwiec 2018 07:01
W dniach 5-6 czerwca br. w Geteborgu w Szwecji, odbyło się Walne Zgromadzenie AICV– organizacji reprezentującej producentów cydrów i win owocowych Unii Europejskiej. Jej członkiem jest także ZP Polska Rada Winiarstwa. Gospodarzem spotkania była firma Koppaberg - szwedzki lider na rynku cydru, specjalizujący się głównie w produkcji aromatyzowanych wersji tego napoju.

Projekt dyrektywy akcyzowej

środa, 30 maj 2018 09:35
Komisja Europejska opublikowała projekt Dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 92/83EW w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych. Nowe przepisy regulujące podatek akcyzowy od alkoholu mają ułatwić rozwój małych firm branży i przyczynić się do lepszej ochrony zdrowia konsumentów.
19 maja 2018 roku, fabryka firmy Jantoń w Dobroniu po raz pierwszy wzięła udział w europejskiej akcji „Noc Muzeów”. Zwiedzanie fabryki oraz prezentacja innowacyjnych technologii połączone z degustacją miejscowych trunków, przybliżyły uczestnikom produkty firmy oraz proces produkcji.

Noc muzeów w firmie Jantoń

piątek, 11 maj 2018 12:36
ZP PRW angażuje się w znaną i lubianą akcję - Noc Muzeów. Firma JANTOŃ – jeden z największych producentów, importerów i eksporterów branży, zaprasza do swojego zakładu produkcyjnego w Dobroniu. Uczestnictwo w Nocy Muzeów jest znakomitą okazją, żeby zaprezentować firmę, a polskie zakłady produkcyjne branży winiarskiej mają się czym pochwalić. To nowoczesne przedsiębiorstwa, spełniające najwyższe standardy. Otwarcie drzwi dla konsumentów i prezentacja procesów technologicznych to też fantastyczna forma edukacji.

Liczymy na nową szansę dla cydru

poniedziałek, 07 maj 2018 11:03
Producenci cydru czekają na zmiany przepisów, które umożliwią im rozwój tej kategorii. Ograniczenia, jakie stawia ustawa winiarska uniemożliwiająca produkcję cydrów o smakach innych niż jabłkowy, w znacznym stopniu utrudniają przygotowanie oferty produktowej, której oczekują konsumenci.

ZP PRW o rynku wina w radiowej Jedynce

piątek, 20 kwiecień 2018 11:25
Zapraszamy do wysłuchania wywiadu jakiego udzielił Wiceprzewodniczący Rady Głównej ZP PRW Jakub Nowak radiowej Jedynce.

Dobre wino - fakty i mity

czwartek, 12 kwiecień 2018 08:09
Co to znaczy „dobre wino”? Czy „dobre wino” musi być drogie? Czy coraz bardziej popularne nakrętki oznaczają gorsze jakościowo trunki? W końcu, czy wina butelkowane w Polsce to alkohol gorszej jakości? I co z nie cieszącą się dobrą sławą siarką? Fakty potwierdzają, a z mitami dotyczącymi napojów winiarskich rozprawiają się eksperci ze Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.

Bartex Dom Wina Henkel Jantoń lemag Mazurskie miody Martini Warwin ardagh