środa, 14 marzec 2018 11:54

Wartość odżywcza i składniki napojów alkoholowych - propozycja samoregulacji sektora

W marcu 2017 r. Komisja dla Parlamentu Europejskiego i Rady opublikowała sprawozdanie, w którym zobowiązała sektor napojów alkoholowych do przedstawienia wspólnie opracowanego projektu na temat obowiązkowego podawania wykazu składników i informacji o wartości odżywczej napojów alkoholowych. 12 marca br. w Brukseli stowarzyszenia reprezentujące sektor alkoholowy spotkały się z  komisarzem  Vytenisem Andriukaitisem  i przedstawicielami  Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej i przekazały swoje propozycje.

Uczestniczyliśmy w tych pracach w ramach AICV – Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Win Owocowych i Cydrów. Powstały projekt jest owocem kilkumiesięcznej pracy zespołu roboczego, w którego skład weszli przedstawiciele organizacji zrzeszających producentów wina, wyrobów spirytusowych, piwa oraz sektor napojów fermentowanych.

Jego kluczowym elementem jest kompleksowe zwiększenie wiedzy konsumentów na temat napojów alkoholowych. Mowa tutaj o składzie, wartości odżywczej i kaloryczności. Dane te, zgodnie z przedstawioną propozycją, będą przekazywane konsumentom na etykietach lub za pomocą łatwodostępnych, nowoczesnych środków przekazu.

Dodatkowo każdy z sektorów opracował niezależnie swój załącznik, opisujący specyfikę procesów technologicznych poszczególnych napojów alkoholowych.

Kolejnym krokiem będzie ocena szczegółów projektu przez służby Komisji Europejskiej.

Czekamy na ich opinię.

Bartex Dom Wina Henkel Jantoń lemag Mazurskie miody Martini Warwin ardagh