czwartek, 17 styczeń 2019 08:21

Wnioski ZP PRW już w Brukseli

Minister Rolnictwa zamknął krajowy etap prac nad wnioskami ZP PRW dotyczącymi zmiany specyfikacji tradycyjnych polskich miodów pitnych zarejestrowanych jako Gwarantowane Tradycyjne Specjalności.
Cztery wnioski o zmianę specyfikacji staropolskich miodów pitnych (półtoraka, dwójniaka, trójniaka i czwórniaka) zostały przekazane do Komisji Europejskiej. Proponowane przez nas zmiany umożliwią oznaczanie miodów pitnych niesyconych znakiem „Gwarantowana Tradycyjna Specjalność”. Jesteśmy głęboko przekonani, że przyczyni się to do odbudowy tradycji miodów pitnych w Polsce i wpłynie pozytywnie na ich rozpoznawalność za granicą.

GTS (Gwarantowana Tradycyjna Specjalność) to europejski znak jakości nadawany produktom, których skład i sposób produkcji odpowiada tradycyjnej praktyce lub które zostały wytworzone z tradycyjnie stosowanych surowców. Jest elementem europejskiego systemu oznaczeń, mającego na celu promocję wyjątkowych produktów o wysokiej jakości, powiązanych z tradycją i środowiskiem, w którym powstają.

Od roku 2008 producenci miodów pitnych syconych mają możliwość wyróżniania swoich produktów znakiem GTS. Miody pitne niesycone są pozbawione tej możliwości.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, badanie wniosków przez Komisję Europejską nie powinno trwać dłużej niż sześć miesięcy.

Bartex Dom Wina Henkel Jantoń lemag Mazurskie miody Martini Warwin ardagh