poniedziałek, 02 maj 2016 11:43

Projekt ustawy "Prawo wodne"

Jerzy Kwaśniewski – prezes Polskiej Rady Winiarstwa został poproszony przez Portal Spożywczy o komentarz w sprawie projektu ustawy „Prawo wodne”, który Ministerstwo Środowiska przygotowało w trybie priorytetowym, z pominięciem etapu konsultacji publicznych. Projekt opublikowano dn. 26.04 na portalu Rządowego Centrum Legislacji.

Projekt określa nowe stawki opłat zarówno za pobór wody, jak i ścieki. Dla producentów napojów i wód Ministerstwo Środowiska ustanowiło specjalne wysokości opłat wynoszące odpowiednio 8,20 zł za 1 m3 pobranej wody podziemnej i 4,10 zł za m3 pobranej wody powierzchniowej. Oznacza to praktycznie 80-krotny wzrost kosztów zużycia wody.

Branża winiarska boryka się aktualnie z wieloma problemami. Trudno się spodziewać, żeby nagłe, tak drastyczne podwyższenie kosztów produkcji nie odbiło się dodatkowo negatywnie na stanie przedsiębiorstw. Przewidujemy, że wzrost kosztów wody (dla producentów napojów niemal 80-krotny!), pociągnie za sobą podwyżkę innych kosztów, chociażby energii. Skutki projektu mogą być dla przemysłu winiarskiego wręcz katastrofalne - powiedział Jerzy Kwaśniewski -  Pominięcie etapu konsultacji społecznych, brak zainteresowania opinią przedsiębiorców wydaje się wielką nieodpowiedzialnością ze strony Ministerstwa Środowiska. Przewidywane skutki są niezwykle dotkliwe dla gospodarki, a sprawa zbyt poważna, aby dopuścić taki sposób procedowania ustawy. W opinii ZP PRW projekt ustawy powinien zostać odrzucony przez Komitet Rady Ministrów, jeszcze raz dogłębnie przeanalizowany i skonsultowany z przedsiębiorcami, którzy są w stanie realnie ocenić skutki decyzji.

Zachęcamy do zapoznania się z całym materiałem przygotowanym przez Portal Spożywczy (link do artykułu).

 

Bartex Dom Wina Henkel Jantoń lemag Mazurskie miody Martini Warwin ardagh