Aktualności

Dowiedz się, co u nas słychać.
30.05.2018

Projekt dyrektywy akcyzowej

Komisja Europejska opublikowała projekt Dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 92/83EW w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych. 
Nowe przepisy regulujące podatek akcyzowy od alkoholu mają ułatwić rozwój małych firm branży i przyczynić się do lepszej ochrony zdrowia konsumentów.

Dla branży winiarskiej najważniejszymi poruszonymi w projekcie  kwestiami jest ustanowienie definicji cydru oraz wprowadzenie możliwości stosowania do cydru produkowanego przez niezależnych, małych producentów obniżonej stawki podatku akcyzowego, zróżnicowanej zależnie od wielkości ich rocznej produkcji, z zachowaniem następujących limitów: 
– stawek obniżonych nie będzie stosowało się wobec zakładów produkujących ponad 15 000 hl cydru rocznie, 
– stawki obniżone, które mogą kształtować się poniżej poziomu stawki minimalnej, mogą być niższe maksymalnie o 50 % od standardowej, krajowej stawki podatku akcyzowego dla cydru.

Trwa analiza projektu. ZP PRW uczestniczy w dyskusji prowadzonej przez AICV – europejską organizację producentów cydrów i win owocowych.

Projekt dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 92/83EW w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych 

Wróć do aktualności

© 2020 Polska Rada Winiarstwa. Wszelkie prawa zastrzeżone