Aktualności

Dowiedz się, co u nas słychać.
20.02.2024

APIS dołącza do ZP PRW

Spółdzielnia Pszczelarska APIS z Lublina dołącza do Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. APIS to renomowany producent miodów pitnych i naturalnych o ponad 90-letniej historii.

Miody pitne to specjalność Spółdzielni Pszczelarskiej Apis z Lublina. Te napoje alkoholowe otrzymywane poprzez fermentację miodu wraz z wodą i dodatkami takimi jak owoce, przyprawy czy zioła, doceniane są zwłaszcza przez miłośników unikatowych trunków.

Swoje produkty kierujemy do osób poszukujących wyjątkowych doświadczeń smakowych, a także do tych, którzy doceniają naturalne składniki i tradycyjne metody produkcji – mówiRadosław Janik, Prezes Spółdzielni Pszczelarskiej APIS. – W ostatnich latach zauważamy wzrost zainteresowania miodami pitnymi wśród osób poszukujących alternatywnych napojów alkoholowych, w związku z czym rynek ten jest bardziej zróżnicowany pod względem grupy docelowej. Nowe smaki, eksperymenty z mieszaniem napojów oraz promowanie unikatowych doświadczeń smakowych mogą przyczynić się do dalszego rozwoju kategorii – uważa Radosław Janik.

Warto wspomnieć, że miód pitny uważany jest za najstarszy napój alkoholowy krajów północnej Europy. Trunek ten gościł na królewskich i szlacheckich stołach od czasu pierwszych Piastów.

Rocznie APIS produkuje kilkaset tysięcy litrów miodu pitnego. Wśród zagranicznych odbiorów są takie kraje jak Niemcy, Belgia, Szwecja, Francja, Włochy, Bułgaria, Australia, USA, a także Wielka Brytania, Japonia i Panama.

– Proces produkcji miodu pitnego jest skomplikowany, długotrwały i wymaga wiele pracy, ale jednocześnie jest niezwykle fascynujący. Dzięki różnorodności aromatów miodu pszczelego, możliwości dodawania do brzeczki miodowej różnych soków owocowych i przypraw oraz modyfikacji prowadzenia fermentacji i dojrzewania miodów pitnych można uzyskać całą gamę typów, rodzajów i odmian miodów pitnych – mówi Radosław Janik.

Jeden z produktów APIS – miód pitny trójniak Staropolski Tradycyjny to pierwszy produkt na rynku polskim, który może poszczycić się unijnym znakiem Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

Spółdzielnia Pszczelarska Apis to już 15-ta firma w strukturach Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.

– Branży potrzebna jest silna organizacja i reprezentacja jej interesów – mówi Magdalena Zielińska, Prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. – Miody pitne są napojami winiarskimi głęboko związanymi z polską tradycją i kulturą. Nasza organizacja pracuje, żeby odświeżyć ich wizerunek i zadbać o dostosowanie przepisów regulujących ich produkcję i znakowanie do dzisiejszych realiów i oczekiwań konsumentów – tłumaczy Prezes ZP PRW.

Wróć do aktualności

© 2020 Polska Rada Winiarstwa. Wszelkie prawa zastrzeżone