Aktualności

Dowiedz się, co u nas słychać.
12.11.2020

GTS dla miodów pitnych niesyconych

Z wielką satysfakcją informujemy, że w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano cztery rozporządzenia wykonawcze Komisji Europejskiej, zatwierdzające zmiany w specyfikacjach dla miodów pitnych zarejestrowanych jako Gwarantowane Tradycyjne Specjalności.

Wnioski dotyczą miodów:

„Półtorak staropolski tradycyjny”

„Dwójniak staropolski tradycyjny”

„Trójniak staropolski tradycyjny”

„Czwórniak staropolski tradycyjny”

Wnioski skierowane do Komisji Europejskiej przez Polskę były inicjatywą i efektem pracy ZP PRW.  Sukcesem zatem zakończył się więc  projekt, który rozpoczęliśmy w 2017 roku.

Producenci miodów pitnych syconych od 2008 roku mieli możliwość wyróżniania swoich produktów znakiem GTS, podczas gdy wytwarzający miody pitne niesycone byli jej pozbawieni. Ten fakt stał się podstawą dla ZP PRW do postulowania o zmiany. Nasze wnioski przeszły skomplikowaną procedurę krajową, a następnie były analizowane przez Komisję Europejską i kraje członkowskie Unii. Finalnie zaakceptowano je i nadano moc prawną proponowanym przez nas zmianom. Teraz miody pitne niesycone będą mogły być  oznaczane znakiem rozpoznawalnym nie tylko w kraju, ale i za granicą.

GTS (Gwarantowana Tradycyjna Specjalność) to europejski znak jakości nadawany produktom, których skład i sposób produkcji odpowiada tradycyjnej praktyce lub które zostały wytworzone z tradycyjnie stosowanych surowców. Jest  to element europejskiego systemu oznaczeń, mający na celu promocję wyjątkowych produktów o wysokiej jakości, powiązanych z tradycją i środowiskiem, w którym powstają.

Wróć do aktualności

© 2020 Polska Rada Winiarstwa. Wszelkie prawa zastrzeżone