Media

Prowadzimy systematyczne działania komunikacyjne.
Zapoznaj się z naszymi informacjami prasowymi.
08.03.2016

ZP PRW z wnioskiem do Ministerstwa Finansów

4 marca br. został złożony wniosek Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa do Ministra Finansów Pawła Szałamachy. ZP PRW zwraca się o szczegółowe, ponowne przeanalizowanie problemu klasyfikacji wyrobów winiarskich w pozycjach CN 2006 i CN 2208 oraz podjęcie działań w celu przywrócenia właściwej interpretacji tych pozycji Nomenklatury Scalonej. Według przedstawicieli ZP PRW zawężająca wykładnia pozycji 2206 Nomenklatury Scalonej stanowi wciąż, pomimo zmian w resorcie finansów, wyjątkowe zagrożenie dla krajowych producentów branży winiarskiej.

Panujący obecnie na rynku stan niepewności co do prawidłowej wykładni i stosowania prawa w kwestii opodatkowania wyrobów na bazie napojów fermentowanych rodzi wiele problemów. Według ZP PRW stanowczo zawężająca wykładnia pozycji 2206 nomenklatury scalonej prowadzi do zaklasyfikowania istotnej części wyrobów winiarskich do pozycji 2208, co stanowi olbrzymi problem dla branży winiarskiej, ściśle powiązanej  z innymi krajowymi producentami.

„Niekonsekwencja w stosowaniu prawa przez organy podatkowe jest źródłem dyskryminacji wyrobów fermentowanych produkowanych z owoców krajowych w stosunku do zagranicznych wyrobów na bazie gronowej. Produkty krajowe oceniano nie tylko błędnie z perspektywy przepisów ustawy winiarskiej, ale do ich oceny celnicy zatrudniali laboratoria pozbawione koniecznych akredytacji. Wydaje się, że nasze oczekiwanie na weryfikację stanowiska resortu jest zupełnie zasadne. W przeciwnym razie krajowi producenci zostaną postawieni w niezwykle trudnej sytuacji, zmuszeni do nierównej konkurencji z prawnie faworyzowanymi firmami zagranicznymi.” – twierdzi Jerzy Kwaśniewski, Prezes ZP PRW.

Jako długofalowe rozwiązanie, ZP PRW proponuje, aby Ministerstwo Finansów rozpoczęło działania zmierzające do rozszerzenia pozycji nomenklatury scalonej CN 2206 o szereg szczegółowych kategorii, chroniąc w ten sposób krajową produkcję podobnie jak uczynili to producenci europejskich win gronowych. Ministerstwo Finansów w terminie 30 dni powinno odnieść się do wniosku złożonego przez ZP PRW.

Wróć do mediów

© 2020 Polska Rada Winiarstwa. Wszelkie prawa zastrzeżone