Aktualności

Dowiedz się, co u nas słychać.
15.11.2019

Stanowisko ZP PRW odnośnie planu podwyżki akcyzy o 10%

ZP PRW, jako organizacja reprezentująca branżę, wyraża zdecydowany protest wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którym akcyza od wprowadzanych przez naszą branżę wyrobów ma wzrosnąć o 10%.

Jesteśmy  zaskoczeni skalą tej podwyżki. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, miała  ona wynieść  3% i na taki wzrost podatku przedsiębiorstwa były przygotowane. Sytuacja, w której wartość tę podniesiono ponad trzykrotnie – do dziesięciu procent, stawia branżę w niezwykle trudnej sytuacji. Tym bardziej, że informację upubliczniono bardzo późno – półtora miesiąca przed wejściem w życie nowych stawek. Tak poważna decyzja powinna zostać zakomunikowana wcześniej oraz poddana szczegółowym analizom i konsultacjom.

Zwracamy uwagę, że w większości krajów Unii Europejskiej akcyza na wino jest zerowa lub niższa niż w Polsce. Planowana podwyżka stawki zwiększy zatem dystans pomiędzy cenami wina w Polsce, a krajami Unii Europejskiej. Stanowi w efekcie wsparcie rozwoju szarej strefy.

Apelujemy  zatem o wprowadzenie zmian  w projekcie i obniżenie stawki podatku do zapowiadanego wcześniej poziomu. Branża winiarska była przygotowana na wzrost akcyzy o 3% i taką podwyżkę jesteśmy w stanie zaakceptować.

Doceniamy utrzymanie akcyzy na cydr i perry o mocy alkoholu poniżej 5 % na dotychczasowym poziomie, jednak nie ukrywamy, że liczyliśmy na zdecydowanie większe wsparcie dla tych wyrobów. Bez wprowadzenia zerowej stawki w przejściowym okresie rozwoju tych kategorii, nie widzimy szans na zapobiegnięcie dalszym spadkom produkcji. W aktualnej sytuacji prawno-fiskalnej, napoje te zostały zepchnięte  w Polsce do roli  produktów niszowych i nie mają możliwości bycia konkurencyjnymi na rynku.

Wróć do aktualności

© 2020 Polska Rada Winiarstwa. Wszelkie prawa zastrzeżone