Aktualności

Dowiedz się, co u nas słychać.
19.04.2023

Stanowisko ZP PRW w sprawie zakazu przywozu wina z terytorium Ukrainy

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych, które weszło w życie z dniem ogłoszenia, zakazało przywozu wina z terytorium Ukrainy.
ZP PRW złożył wniosek do Ministra Rozwoju i Technologii oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o jak najszybsze wyłączenie wina z wykazu produktów rolnych objętych zakazem.
W stanowisku złożonym w Ministerstwach poinformowaliśmy, że wprowadzony zakaz jest absolutnie niezrozumiały dla branży winiarskiej:
„Rozumiemy konieczność zabezpieczenia polskich interesów w zakresie unormowania przywozu niektórych produktów rolnych z terytorium Ukrainy, jednak w  konsekwencji podjętych decyzji, rozporządzenie, którego celem miała być ochrona polskich rolników oraz konsumentów, z dnia na dzień zablokowało import wina i przynosi szkodę polskiej branży winiarskiej.
Decyzję uznajemy za całkowicie bezzasadną. Z naszej wiedzy wynika, że kwestie z zakresu bezpieczeństwa żywności nie wymagały interwencji. Nie docierały do nas żadne niepokojące informacje o jakości ukraińskiego wina. Sytuacja polskich producentów również absolutnie nie wymagała wsparcia poprzez zakaz przywozu wina z Ukrainy.
Nie widzimy żadnych argumentów przemawiających za zasadnością takiej decyzji. W naszym przekonaniu, niesie ona za sobą jedynie negatywne konsekwencje dla strony polskiej”.

Wróć do aktualności

© 2020 Polska Rada Winiarstwa. Wszelkie prawa zastrzeżone