Aktualności

Dowiedz się, co u nas słychać.
27.10.2018

Wine Expo Poland

W dniach 26-27 października br. w Warszawie odbywały się Targi Wine Expo Poland. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa został zaproszony do debaty eksperckiej otwierającej to wydarzenie.

Organizację reprezentował Jakub Nowak – wiceprzewodniczący Rady Głównej i Prezes Zarządu firmy Jantoń. Pozostałymi uczestnikami byli również eksperci związani z branżą – prof. dr hab. inż. Aneta Wojdyło– kierownik studiów podyplomowych Technologia winiarstwa” na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, mgr inż. Kamila Klajman – manager Laboratorium Autentykacji Produktów „Bionanopark” w Łodzi, Łukasz Gołębiewski – dziennikarz, pisarz i wydawca, redaktor naczelny magazynu „Aqua Vitae”, Sławomir Brzózek – prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia oraz Michał Popiołek z Winnicy Saint Vincent. Debatę moderował Paweł Grotowski. 

W trakcie debaty pt.  „WINO. Czy w tej branży się przelewa?”, eksperci dyskutowali o mocnych i słabych stronach polskiego rynku wina oraz o problemach polskich producentów i importerów. Jednogłośnie podkreślali, że branża intensywnie się rozwija, ale daleko jej jeszcze do dojrzałości.

Jakub Nowak zwrócił uwagę, że polskie winiarstwo to nie tylko produkcja win gronowych. Ze względu na klimat, mamy znakomite warunki do produkcji owoców innych niż winogrona, a trunki z nich wytwarzane stanowią ponad 99% krajowej produkcji branży winiarskiej.  Zauważył również, że proces edukacji winiarskiej w Polsce trwa, jednak nadal zdecydowaną większość rynku stanowią wina słodkie, półsłodkie i półwytrawne. Należy natomiast zrozumieć, że to najczęściej pierwszy etap doświadczenia winiarskiego, po którym następuje zainteresowanie winami wytrawnymi wyższej jakości.  Nie można onieśmielać konsumentów i zawstydzać ich niewiedzą. Edukację winiarską należy prowadzić w sposób dostępny i przyjazny.

Relacja z debaty na stronie internetowej Wine Expo Poland

Wróć do aktualności

© 2020 Polska Rada Winiarstwa. Wszelkie prawa zastrzeżone