Zakończyliśmy prace nad wnioskiem o zmianę przepisów dotyczących produkcji i znakowania miodów pitnych i z satysfakcją informujemy, że odpowiedni dokument został złożony w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Prace trwały ponad rok i obejmowały szeroko zakrojone konsultacje w środowisku miodosytników. W procesie brali udział zarówno członkowie naszej organizacji, jak i przedstawiciele mniejszych miodosytni spoza ZP PRW.
Celem wniosku jest dostosowanie obowiązujących przepisów do współczesnych realiów rynkowych. Zależy nam na uwzględnieniu rosnącej popularności lżejszych i bardziej innowacyjnych napojów o niższej zawartości alkoholu i cukru, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości oraz tradycyjnego, polskiego podziału miodów pitnych, który opiera się na odpowiednich proporcjach miodu i wody. Ważnym elementem proponowanych zmian jest również modyfikacja zasad znakowania, tak aby informacje na etykietach były zrozumiałe nie tylko dla znawców, ale również dla wszystkich konsumentów.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w ten proces i wnieśli wkład w przygotowanie wniosku!
– Jesteśmy dumni z miodosytniczych tradycji Polski i wierzymy, że zaproponowane przez nas zmiany przepisów zapewnią ich zachowanie, przyczynią się do renesansu tradycyjnych miodów pitnych, ale także do dalszego rozwoju tej kategorii produktów. Zależy nam na tym, aby miodosytnictwo w Polsce rozwijało się. Nie chcielibyśmy pozostać w niszy, na peryferiach miodowej rewolucji, którą obserwujemy na świecie – mówi Magdalena Zielińska, Prezes ZP PRW.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą informacją prasową pt. „Miody pitne do liftingu”, dostępną w zakładce „Media”.