Alkohol? Jestem kierowcą. Odmawiam!

Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu to nie tylko wykroczenie przeciwko przepisom, ale przede wszystkim ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Decyzja, by zrezygnować z funkcji kierowcy po spożyciu alkoholu, może uratować życie Tobie i Twoim towarzyszom. Nie daj się zwieść przekonaniu, że „tym razem się uda”. Ryzyko jest zbyt duże. Konsekwencje mogą być dramatyczne.

Jak działa alkohol na organizm kierowcy?

Upośledza zdolność oceny sytuacji
Alkohol ogranicza zdolność do szybkiego i logicznego myślenia, upośledza sprawność intelektualną, ocenę własnych możliwości i powoduje znaczny spadek koncentracji i samokontroli.

Spowalnia reakcje
Nawet niewielka ilość alkoholu rozprasza uwagę, ogranicza zdolność prawidłowej percepcji bodźców i może znacząco spowolnić refleks.

Zaburza widzenie
Alkohol obniża ostrość widzenia i percepcję głębi, ogranicza zdolność dostrzegania kształtów z oddali, zawęża normalne pole widzenia i powoduje błędną ocenę odległości.

Obniża sprawność motoryczną
Alkohol zaburza koordynację ruchową, osłabia mięśnie, prowadzi do utraty kontroli nad pojazdem.

 

 

Pamiętaj Dopuszczalne prawnie limity alkoholu

Pamiętaj, że najbezpieczniejszym limitem dla kierowcy jest zero. Jeśli prowadzisz samochód, najlepszą radą jest całkowita rezygnacja z napojów alkoholowych. A już na pewno, absolutnie nie należy przekraczać limitów prawnie ustanowionych dla kierowców!

W Polsce dopuszczalne stężenie alkoholu wynosi 0,2 promila we krwi (0,1 mg/l w wydychanym powietrzu). Wyjeżdżając za granicę, koniecznie sprawdź tamtejsze przepisy. Zwróć uwagę, że w Czechach, na Słowacji i Węgrzech nie dopuszczalne są żadne wartości większe od zera (0,00 promila).

 

 

Rady dla kierowców:

Wybieraj wina bezalkoholowe!

Nie musisz rezygnować ani ze smaku wina, ani z toastów. Wina bezalkoholowe znajdziesz niemal w każdym sklepie. A jeśli jesteś gospodarzem spotkania, zadbaj o to, by Twoi goście mieli bezalkoholową alternatywę.

Planuj!

Jeśli wiesz, że będziesz pić alkohol, zaplanuj powrót do domu. Umów się z kierowcą, który Cię odwiezie, skorzystaj z taksówki lub transportu publicznego.

Odmawiaj!

Nie daj się namawiać na alkohol, kiedy wiesz, że będziesz prowadził samochód. Reaguj stanowczo.

© 2020 Polska Rada Winiarstwa. Wszelkie prawa zastrzeżone