Młodzi ludzie są szczególnie wrażliwi na szkodliwe działanie alkoholu, ponieważ ich organizmy ciągle jeszcze się rozwijają. Spożywanie alkoholu w młodym wieku może mieć poważne skutki dla zdrowia fizycznego, psychicznego oraz społecznego. Rezygnacja ze spożywania alkoholu to inwestycja w przyszłość.
Zaburzenia rozwoju mózgu
Proces rozwoju mózgu trwa aż do 25. roku życia. Alkohol może poważnie go zaburzyć, wpływając negatywnie na zdolności logicznego myślenia, zapamiętywania i koncentracji, ograniczając możliwości uczenia się.
Ryzyko uzależnienia
Proces uzależnienia następuje w przypadku młodego organizmu o wiele szybciej niż u dojrzałej osoby.
Rachowania ryzykowne
Młodzi ludzie są z natury bardziej skłonni do eksperymentowania i podejmowania zachowań ryzykownych. Alkohol dodatkowo zwiększa tę skłonność, gdyż obniża zdolność do oceny konsekwencji i hamowania impulsów. To może prowadzić do podejmowania jeszcze bardziej ryzykownych decyzji niosących za sobą poważne konsekwencje.
Problemy zdrowotne
Regularne spożywanie alkoholu przez niepełnoletnich może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym do zaburzeń pracy wątroby, serca oraz układu pokarmowego. Negatywnie wpływa też na odporność organizmu i upośledza przyswajanie witamin oraz składników odżywczych, niezwykle ważnych w czasie dorastania.
Ważne jest, aby młodzi ludzie byli świadomi skutków zdrowotnych i społecznych związanych ze spożywaniem alkoholu. Zrozumienie konsekwencji pomoże młodzieży podejmować bardziej świadome i odpowiedzialne decyzje.
Młody człowieku: nie wahaj się wyraźnie powiedzieć „nie”. Nie pozwól, aby inni wywierali na Ciebie presję. Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za swoje decyzje!
Rodzicu, opiekunie: otwarte rozmowy, wsparcie i dostarczanie młodzieży wiarygodnych informacji na temat alkoholu jest kluczowe. Niezbędne jest też jasne określenie reguł.
Pamiętaj, że nawet tzw. bezalkoholowe alkohole – odalkoholizowane wina czy bezalkoholowe piwa nie są napojami odpowiednimi dla dzieci. Ich spożywanie niesie za sobą niebezpieczeństwo zbyt wczesnego kreowania nawyków, których efektem mogą być konsekwencje w wieku dorosłym.