Alkohol? Jestem w ciąży. Odmawiam!

Całkowita abstynencja to jeden najważniejszych kroków, jakie powinna podjąć przyszła matka, aby zapewnić swojemu dziecku zdrowy start w życie.

Alkohol powoduje wady rozwojowe płodu i działa toksycznie. Spożywanie alkoholu w czasie ciąży nigdy nie jest bezpieczne. Nawet niewielka dawka może zaburzyć fizyczny i umysłowy rozwój dziecka.

Dlaczego spożywanie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne?

Po wypiciu alkoholu przez kobietę ciężarną, cząsteczki etanolu przenikają przez łożysko, docierają do krwiobiegu dziecka i zaburzają prawidłowy rozwój. Stężenie alkoholu we krwi matki i dziecka jest takie samo, ale dziecko metabolizuje alkohol dwukrotnie dłużej niż matka, czego przyczyną jest niedojrzałość enzymatyczna wątroby.

Na kolejnych etapach ciąży, pod wpływem alkoholu, dochodzi do rozmaitych zaburzeń, których efektem będą problemy dotyczące rozwoju fizycznego, umysłowego, a również trudności społeczne dziecka.

Pierwszy trymestr
Kształtują się wtedy najważniejsze organy, ośrodkowy układ nerwowy i rdzeń kręgowy dziecka, zatem konsekwencją spożywania alkoholu przez matkę będą ich wady rozwojowe; może dojść do deformacji twarzoczaszki u dziecka, a nawet obumarcia płodu i poronienia

Drugi trymestr
Alkohol skutkuje uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, zaburzeniami rozwoju tkanki mięśniowej, kośćca oraz gruczołów wydzielania dokrewnego; nadal też istnieje ryzyko poronienia

Trzeci trymestr
Pijąca alkohol matka naraża swoje dziecko na ryzyko nieprawidłowego rozwoju mózgu, zmysłu wzroku i słuchu; ponadto, może dojść do patologii łożyska i  przedwczesnego porodu

 

FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorders) to ogólny termin opisujący zespół zaburzeń występujących u osób, które były narażone na alkohol w życiu płodowym. Ich zakres jest szeroki i obejmuje rozmaite problemy fizyczne, behawioralne i poznawcze. Są to przede wszystkim:

  • problemy z uczeniem się i pamięcią
  • problemy z komunikacją i funkcjonowaniem społecznym
  • opóźnienia w rozwoju
  • problemy z przetwarzaniem sensorycznym
  • wady wrodzone i problemy z rozwojem fizycznym

 

Jedynym sposobem zapobiegania zaburzeniom jest całkowita abstynencja w czasie ciąży!

Rady dla przyszłych mam:

Całkowicie zrezygnuj z alkoholu w ciąży!

Każda ilość alkoholu, nawet zawarta w jednej lampce wina, przekracza barierę, jaką jest łożysko i dostaje się do krwiobiegu rozwijającego się płodu. Odstawiając alkohol, zapobiegniesz szkodliwym dla rozwoju Twojego dziecka zaburzeniom.

Najnowsze badania wskazują, że warto zrezygnować z alkoholu nawet wcześniej, jeszcze przed poczęciem dziecka.

Walcz z mitem!

Niektórzy uważają, że kieliszek czerwonego wina w ciąży może przynieść korzyści zdrowotne dla matki i dziecka. Jest to bardzo szkodliwy mit! Mimo, że wino zawiera wiele substancji korzystnie oddziaływujących na organizm, w ciąży należy z niego bezwzględnie zrezygnować ze wzglądu na szkodliwe działanie etanolu na płód.

© 2020 Polska Rada Winiarstwa. Wszelkie prawa zastrzeżone