Media

Prowadzimy systematyczne działania komunikacyjne.
Zapoznaj się z naszymi informacjami prasowymi.
21.08.2017

Kultura, umiar i rozwaga, czyli o odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu

Sierpień w Polsce nosi miano miesiąca trzeźwości. To dobra okazja, by przyjrzeć się nieco bliżej tematowi konsumpcji alkoholu i rozprawić się z mitami. Członkowie Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apelują przede wszystkim o zachowanie umiaru, rozwagę i kulturę. Bo „alkohol jest dla ludzi”, lecz to słynne zdanie należałoby zawsze dokańczać słowami „dorosłych i odpowiedzialnych”.

Wino i napoje winiarskie to trunki szlachetne, należy pić je z umiarem i właściwym ceremoniałem. Ich spożycie w naszym kraju z roku na rok rośnie, jednak w porównaniu z innymi napojami alkoholowymi jest ciągle stosunkowo niewielkie, wielokrotnie niższe od w większości krajów europejskich. Rocznie konsumujemy ich ok. 6,4 l na osobę, podczas gdy piwa ponad 99 l. Warto nadmienić, że przeciętny Francuz wypija 42,5 l wina w ciągu roku.
„Mamy świadomość, że z działalnością Członków ZP Polska Rada Winiarstwa wiąże się szczególna odpowiedzialność” – mówi Magdalena Zielińska, Prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. „Promujemy zatem kulturę i zmianę obyczajów jeżeli chodzi o sposób spożywania napojów alkoholowych. ZP PRW upowszechnia wiedzę na temat wina, jego walorów smakowych i łączenia go w odpowiedni sposób z potrawami. Jesteśmy przekonani, że kultura i wiedza o winie stanowią grunt do odpowiedzialnej konsumpcji”.
By w sposób odpowiedni konsumować wino, nie trzeba przechodzić specjalistycznych kursów sommelierskich. W tzw. warunkach domowych wystarczy umiar i powolna celebracja każdego kieliszka. Zamiast o ilość, zadbajmy o jakość – sięgnijmy w sklepie po dobre wino, dobrane do okazji i towarzyszących mu potraw. Podajmy je w odpowiednim szkle, właściwe schłodzone. Warto spróbować wyczuć poszczególne nuty i smaki, tym bardziej, że na etykietach bardzo często producenci podają wskazówki – to może ułatwić zadanie.
ZP PRW zwraca przy tym szczególną uwagę na pokutujące mity. W Polsce często słyszy się, że „lampka czerwonego wina nie szkodzi kobietom w ciąży, wręcz poprawia wyniki krwi” – bywa, że takie „rady” przekazują swoim pacjentkom sami lekarze! Badania Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych są zatrważające: aż co trzecia kobieta w wieku 18-40 lat piła alkohol w trakcie ciąży. Tymczasem naukowcy zgodnie ostrzegają, że nawet najmniejsza dawka alkoholu może mieć wpływ na rozwój dziecka w łonie matki.
„Statystyki mówią, że z roku na rok maleje ilość wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, jednak niech ta informacja nie zmniejszy naszej wrażliwości na ten problem” – apeluje Magdalena Zielińska. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2016 roku do wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców najczęściej dochodziło w sierpniu, jak na ironię określanym miesiącem trzeźwości. Miało wówczas miejsce 208 takich zdarzeń, co stanowiło 12,3% wszystkich kolizji. „Sierpień to miesiąc urlopów i letniego szaleństwa. Przed nami imprezy organizowane na zakończenie wakacji. Poważnie zastanówmy się nad konsekwencjami i konsumujmy alkohol rozsądnie i z umiarem” – dodaje Magdalena Zielińska.

Wróć do mediów

© 2020 Polska Rada Winiarstwa. Wszelkie prawa zastrzeżone