Aktualności

Dowiedz się, co u nas słychać.
28.07.2023

Oktan Energy-Wina nowym członkiem ZP PRW

Do grona firm członkowskich Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa dołączyła kolejna firma. Oktan Energy-Wina na polskim rynku istnieje od 2009 roku. Firma zajmuje się importem i dystrybucją win z Nowego Świata oraz Europy.

Oktan Energy-Wina to firma ze Szczecina. Specjalizuje się w imporcie win z Nowego Świata (Argentyny, Chile), Izraela oraz Europy (Bułgaria, Francja, Włochy, Hiszpania, Austria).

 – Naszą dewizą jest import i dystrybucja takich win, jakie sami lubimy, które potrafią zwykłe chwile uczynić niezwykłymi – mówi Luiza Ozdoba, Prezes firmy Oktan Energy-Wina.Myślę że polski rynek bardzo się zmienia i powoli dorównuje krajom, które doceniają dobre wina. Kilka lat temu, najczęściej sprzedawaliśmy wina słodkie i półsłodkie, obecnie zauważamy wzrost sprzedaży win wytrawnych o wysokich walorach smakowych. Rozwój polskich winnic, enoturystyka, degustacje organizowane między innymi przez naszą firmę – to wszystko pokazuje, jak wielkie jest zainteresowanie winami z tak zwanych „wyższych półek”. Dziś już nie możemy opierać się jedynie na dostępnych markach, a „zmuszeni” jesteśmy do poszukiwania nowych smaków i propozycji. To nas cieszy i napędza do działania! – tłumaczy Luiza Ozdoba.

Co ciekawe, firma Oktan Energy-Wina jest wyłącznym polskim dystrybutorem winiarni Stettyn z RPA. – Ta współpraca to bardzo ciekawa historia. W 1714 r. rodzina Bothów wyjechała z ówczesnego Stettyna, czyli obecnego Szczecina. Był to okres, kiedy Szczecin przechodził z rąk szwedzkich do Prus. Miasto było bardzo zaniedbane i większość mieszkańców szukała lepszych miejsc do życia i pracy. W ówczesnym czasie zasiedlano Południową Afrykę, głównie w celu produkcji wina. Kampania wschodnio-indyjska pływając po oceanach potrzebowała dużo wina, które stanowiło bezpieczny napój dla marynarzy, bo jak wiemy, woda na statkach psuła się podczas transportu. Tak też powstało wiele winnic, między innymi Stettyn. Nazwa upamiętnia miejsce, z którego rodzina pochodziła, czyli Szczecina.  Prowadzi ją już ósme pokolenie rodziny Bothów  – opowiada Luiza Ozdoba.

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa jest ekspertem i największą w kraju organizacją zrzeszającą podmioty branży winiarskiej. Wśród jej członków są czołowi producenci, importerzy oraz dystrybutorzy win, miodów pitnych oraz napojów winiarskich, a także inne przedsiębiorstwa związane z rynkiem wina w Polsce. Cieszymy się, że nasza organizacja rozwija i do grona Członków wstępują kolejne firmy – mówi Magdalena Zielińska, Prezes ZP PRW. – Działamy bardzo aktywnie na wielu frontach, reprezentujemy branżę i jej interesy, zapewniamy także merytoryczne wsparcie naszym Członkom. Nasze działania mają na celu wzmocnić sektor winiarski w Polsce – podsumowuje Prezes ZP PRW.

Wróć do aktualności

© 2020 Polska Rada Winiarstwa. Wszelkie prawa zastrzeżone