Aktualności

Dowiedz się, co u nas słychać.
09.09.2022

Zdecydowane „nie” dla szkła w systemie kaucyjnym

Mimo wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Środowiska i Klimatu, wciąż nie upubliczniono wersji projektu ustawy, na podstawie której miałby zostać uruchomiony w Polsce system kaucyjny obejmujący szklane opakowania jednorazowe.
Branża winiarska  wyraża duże zaniepokojenie tą koncepcją. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa  (wraz z innymi organizacjami branżowymi, producentami wprowadzającymi na rynek napoje w butelkach szklanych jednorazowych, przedstawicielami handlu, producentami opakowań szklanych, organizacjami odzysku surowców wtórnych) skierował w tej sprawie swoją negatywną opinię do Ministerstwa Środowiska i Klimatu. 
 Analizy wykazują, że dla szkła jednorazowego, system kaucyjny  będzie mało skuteczny, a równocześnie najbardziej kosztowny ze wszystkich materiałów opakowaniowych objętych systemem. Co więcej, dyrektywa unijna, która jest podstawą do utworzenia systemu kaucyjnego w Polsce, nie obliguje, by obejmował on szkło.
Konsumenci powinni spodziewać się, że konsekwencją będzie wzrost cen napojów w szklanych butelkach jednorazowych, i to niezależny od samej dodatkowej kaucji, a wynikający z konieczności utworzenia systemu kaucyjnego i jego późniejszego utrzymania.
Przygotowaliśmy na ten temat informację prasową pt. „Branża winiarska: zdecydowane „nie” dla szkła w systemie kaucyjnym”  –  zapraszamy do zakładki „Media”.

Wróć do aktualności

© 2020 Polska Rada Winiarstwa. Wszelkie prawa zastrzeżone